מאמרים

רוב מצביעים - המשך למאמר

כאשר מעצבים מחדש את הבית, אנו נתקלים בהרבה שאלות, שצריכות לקבל החלטה. למשל בעיצוב חדרי תינוקות, יש להחליט באיזו מיטה להתחיל, כמה מדפים יהיו בחדר ועוד כל מיני שאלות טכניות, שאותן ניתר לפתור רק בעזרת הצבעה ושימור העיקרון של החוק.

בימינו ניתן להשתמש בעיקרון ההצבעות לכל מיני מטרות שונות וכך למצוא פיתרונות או לפחות להתקדם הלאה, גם אם לא מסכימים באופן מוחלט עם מה שקורא. לא תמיד צריך להתווכח על כל ריהוט משרדי שמביאים לעבודה, או על מה אוכלים בארוחת הצהריים. השימוש בהצבעות עשוי להיות מאוד יעיל לחברות ציבוריות ופרטיות שונות כאחד. למשל, בעזרת הרצת סקרים בקרב עובדי החברה, בהם הם נשאלים עד כמה הם מרוצים, מה הם היו רוצים לשנות ועוד נושאים רבים, שונים ומשונים. אך בכל מקרה, כאשר הרוב קובע, כל שאר המיעוטים חייבים להצטרף אליהם, וכך לשמור על איזון דמוקרטי בקרב החולים.

לפיכך, אסור להתבייש בשיטת ההצבעות המובילות את הדמוקרטיה, ולהיעזר בה בכל בעיה או דילמה הקשורה למגוון אנשים שונים, בעלי דעות שונות. כאשר ישנו רוב בעל דעה מסוימת, יש לדאוג שהוא יצא המנוצח מן הויכוח, ולא יופלה לרעה על ידי המיעוט בעזרת אמצעים אחרים. כאשר מחליטים לשמור על העיקרון הבסיסי והיסודי של הדמוקרטיה, יש לדאוג שהוא באמת מבוצע כמו שצריך, בצורה הוגנת ומלאה.

חזרה לחלק ראשון