מאמרים

דמוקרטיה ועבודה בחסות ממשל מקומי - המשך למאמר

לא סתם אנו מכנים זאת אומנויות לחימה, זו הרי מלחמת עולם של ממש. מלחמה בירוקרטית, מלחמה עקרונית ומלחמה שמתרכזת בעיקר בחירותו של אדם לבחור את המקום בו יחיה, את העבודה בה יעבוד ואת אורח חייו.

משטר דיקטטורי אינו מאפשר את כל אלו. אם נסתכל על שלטון קסטרו על קובה, על שלטון מובארק במצרים או אפילו על היטלר יימח שמו בגרמניה. הנאמנות של פלגים מסויימים בציבור אמנם נתונים לאותו דיקטטור המפזר הבטחות ונשבע להוביל את הציבור לחיים טובים יותר, אך בעוד אלו מתרחשים ברור לחלק גדול מן הציבור כי הוא הולך שולל, כי מי שמוביל אותו חי בתנאים מעולים ובשפע גדול בזמן שהציבור כולו נתון למאבק יום יומי סיזיפי מאד.

נשים הם פלח באוכלוסייה הסובל רבות במקרה כזה. נשים אינם מורשות לפתוח עסקים משלהם או ללמוד מקצוע, קוסמטיקאית נחשבת לפורצת דרך וכמובן שהיא אינה יכולה לכלכל את עסקיה ככל העולה על רוחה אלא בכפוף לתנאים אותם מציב השלטון. קוסמטיקאית היא רק דוגמא, כמובן שיש רבות ורבים אחרים הסובלים מאותם תסמונות בדיוק. שלטון דיקטטורי הוא בסופו שלטון חלש שנועד ליפול. אנו עדים לתקופה מאד משמעותית ולנפילתם של ענקים בעולם הערבי ששלטו ביד רמה במדינות השכנות אלינו.

חזרה לחלק ראשון